Perły architektury w Polsce Wschodniej

Polska słynie na arenie międzynarodowej ze wspaniałej, bogatej w zabytki architektury. Turyści z zachodu ogromnie chętnie odwiedzają miejscowości niezwykłe pod względem architektonicznym, do tego rodzaju miast należy na przykład Kraków ze słynnym na całym świecie zamkiem na Wawelu, Wrocław z jego wspaniałą architekturą sakralną i wielkim rynkiem czy Toruń, w którym można obejrzeć wpisany na listę UNESCO zespół staromiejski. Wszystkie te miejsca, są jednak jednymi z najbardziej rozległych w Polsce. Wiele wspaniałych zabytków architektonicznych znajduje się w niewielkich miejscowościach, znajdujących się gdzieś w zakątkach Polski.


Wschodnia Polska jest najbardziej urokliwa
ratusz
Napisał: lumiere
Najwięcej tego typu miejscowości znaleźć można na wschodzie Polski, gdzie docierały wpływy wywodzące się z różnych kultur. Warte wymienienia są chociaż trzy: Kazimierz Dolny, Sandomierz i Bukowina Tatrzańska. Sandomierz jest od niedawna znany widzom serialu „Ojciec Mateusz”, w którym to Telewizja Polska promuje uroki tego miasta. O Kazimierzu śpiewał również Marek Grechuta w piosence „Jak perła między wzgórzami”, autor wspomina tam wizytę na tamtejszym rynku, na którym to znajdują się piękne kamienice. Ich charakterystyczny urok wynika z materiału, z którego zostały zbudowane.

Taka problematyka jest dla pewnych osób dosyć dyskusyjna. Jeżeli chcesz poznać inne zdania na omawiane tu zagadnienie, to poznaj więcej pomocnych wskazówek!

Miękki, prosty w kształtowaniu wapień był przyczyną, dla której dawni budowniczowie z Kazimierza prześcigali się w zdobieniach budynków. W wielu z takich budynków udostępniane są noclegi. Kazimierz jest znany też ze spichlerzy, które są równie obficie zdobione.

Architektura w górach
Górskie domy z drewna ze strzelistymi dachami to specjalność polskiej architektury w górskich okolicach. Komu jednak przejadło się zatłoczone Zakopane, wypełnione tandetnymi stoiskami z upominkami, musi koniecznie odwiedzić Bukowinę Tatrzańską. To bardzo mała wieś podhalańska, znajdująca się w sąsiedztwie masywu Tatr.

Dziś prezentujemy ten artykuł - jeżeli jest on użyteczny również dla Ciebie, to kliknij, a więcej zobaczysz tutaj. Upewnij się, może to także okaże Ci się interesujące.

To zarazem miejscowość, w której jest najwięcej budowli z drewna. Wiele z nich to ośrodki wczasowe, które oferują odwiedzającym noclegi. Bukowina Tatrzańska to z pewnością jedna z najbardziej urokliwych miejscowości na terenie kraju, skąd Tatry prezentują się jeszcze bardziej okazale.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-05 16:12:47
Tagi: góry, rynek, artyści, miasta, architektura, pensjonaty, kamienice, zdobienia