W jaki sposób przyszykować się do górskiej wycieczki?

Eskapada w góry to niesłychanie przyjemny sposób spędzenia czynnie czasu, z korzyścią dla naszego zdrowia. Ładne, otaczające widoki wpływają pozytywnie na nasz nastrój a ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie.


Należy jednak mieć na względzie, że w górach może być także niebezpiecznie.


mapa
Napisał: Integer S.A.
Na podstawie: Integer S.A.


Nagłe zmiany aury jak też temperatur, ograniczona widoczność czy zwyczajnie ogromne przemęczenie bywają przyczyną wypadków lub niemiłych wydarzeń na górskim szlaku. W jaki sposób w takim razie przyszykować się na górską wyprawę, by uniknąć tych nieprzyjemności?


spacery
Odpowiednio zaplanowana trasa to fundamentalna sprawa, to gdzie się wybieramy w dużej części wpływa na to w jaki sposób należy się przyszykować. Co innego, kiedy idziemy na spacerek jedną z górskich dolin, gdy w każdej chwili możemy prędko wrócić, a całkiem co innego, kiedy wyruszamy na czubek górski a sam powrót ze szlaku może nam zająć kilka godzin. Czas mamy ograniczony poprzez porę dnia, można chodzić od wschodu do zmierzchu i to pierwszy element planowania trasy. Powinno się zejść z gór wtedy, kiedy jest jeszcze jasno. Wbrew panującym dosyć często obyczajom nie chodzi się po górach w sandałach czy też tym bardziej w klapkach. Buty górskie będą wprawdzie najważniejsze jednak pozostała część kreacji także ma znaczenie. Odziewamy się warstwami oraz w zależności od panującej wokół temperatury nakładamy kolejne albo ściągamy.


Nawet, gdy panuje słoneczna aura w naszych plecakach musi znaleźć się cieplutki polar, przeciwdeszczowa kurtka, w chłodniejsze miesiące warto zabrać czapkę a także rękawiczki. Może przydać się również druga para skarpetek.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-17 12:18:55
Tagi: trasa, Spacer, rok, sposób