Z jakiej przyczyny turyści tak masowo przyjeżdżają do stolicy Tatr, czyli do Zakopanego

Można z całą odpowiedzialnością, rzec, że Tatry zostały rozsławione i to jeszcze w czasach zaborów za sprawą lekarza Tytusa Chałubińskiego. To dzięki jego wysiłkom region zakopiański stał się zakątkiem, do którego już od wielu lat przyjeżdżają kuracjusze. Pacjenci cierpiący na schorzenia płuc mogą pooddychać tutaj świeżym górskim powietrzem. Jednak to nie walory uzdrowiskowe rzeczonej okolicy pozostają powodem, dla którego na południe kraju bez ustanku mkną zatłoczone pociągi, a Zakopianka jest drogą, która często się korkuje.


tatry
Napisał: Edgars En.
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wczasowicze udają się w góry, aby nacieszyć wzrok pięknem tatrzańskiej natury. Uroki górskiego krajobrazu przypadną do gustu zwłaszcza tym, którzy mieszkają na terenach bałtyckich oraz na Pojezierzu Mazurskim, gdzie pejzaż prezentuje się zgoła w inny sposób. Jeszcze na długo przed planowanym terminem wypadu każdy urlopowicz szuka dla siebie i swojej familii właściwego miejsca zakwaterowania.

Jeśli wędrowcy chcą wolny czas spędzić na niebieskich szlakach Doliny Kościeliskiej, to w sercu ich poszukiwań znajdą się tanie pokoje w Zakopanem. W tym przypadku mniej liczy się czterogwiazdkowy komfort, a więcej pragnienie przygód.

Następną grupą osób kierujących się na południe bywają saneczkarze i pozostali amatorzy białego szaleństwa. Cała potrzebna infrastruktura jest w dalszym ciągu rozbudowywana, aby była w stanie przyjąć jak największą rzeszę urlopowiczów. W ślad za rozbudowywaniem wyciągów narciarskich rośnie również liczba miejsc noclegowych. Ci bardziej bogaci mogą sobie pozwolić na kwaterunek w eleganckich hotelach z pokojami z widokiem na góry. Z kolei ci, którym wiedzie się trochę gorzej, wybiorą dla siebie tanie pokoje w Zakopanem. I niekoniecznie okażą się to pomieszczenia w dwugwiazdkowych zajadach, ponieważ na rynku znajdziemy również oferty noclegu w kwaterach prywatnych.

Całkiem osobną grupą osób oczarowanych Tatrami i ich stolicą stanowią miłośnicy tamtejszej kultury. To właśnie z Zakopanem związani byli sławni artyści. W tym miejscu jesteśmy w stanie wymienić muzyka Karola Szymanowskiego albo malarza i dramatopisarza Stanisława Ignacego Witkiewicza. A mieszkańców olbrzymich miast na pewno interesuje lokalny folklor i towary regionalne z oscypkiem na czele. A skoro już zasygnalizowaliśmy typowo kuchenne tematy, to warto również nadmienić o zakopiańskich rarytasach. Prawdziwe i fantastyczne jadło można jednak dostać tylko w wybranych knajpach. Nawet na wiecznie zatłoczonych Krupówkach niełatwo kupić posiłki lokalnej kuchni.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-03-17 08:34:35
Tagi: góry, Tatry