Czy można czuć przerażenie przed uczeniem się języków obcych?

Dzisiejszy świat jest grzechu wart, zdaje się myśleć człowiek, który przypuszcza, że może wszystko. da się objechać świat, można zmieniać pracę co jakiś czas, można także rzucić wszystko i wyjechać do Anglii. Można… ale czy na pewno? Jakieś ograniczenia się zawsze znajdą, które skazują nas na pozostanie w obecnym stanie. Z czego te ograniczenia wynikają? Wydaje się, że główną przeszkodą jest nasz strach. Jak sobie dać z nim radę?
Taka sytuacja, postanowiłeś zacząć naukę języka tajskiego (kupiłeś już nawet słowniki - komunikatywny turecki), potem zmieniłeś plan na naukę języka tureckiego (tym razem nie zakupiłeś słownika), na samym końcu zostałeś ze słownikiem i nauką języka szwedzkiego…(lekcje szwedzkiego) Czy to bez sensu? Nie do końca, gdyż takie zachowanie może donosić, z jednej strony o niedużym zapale, ale - ważny link - również o strachu, którego objawem jest właśnie częsta zmiana planów, zamiana jednych postanowień na drugie, brakiem wiary w siebie. Jak sobie z tym poradzić?
Przede wszystkim, jeśli chcemy zdobyć szczyt należy rozpocząć wspinaczkę. Nie możemy snuć wizji o kosmicznych lotach stojąc jeszcze na ziemi. Wujała wyobraźnia może często oznaczać szansę, ale i kłopoty, pamiętajmy więc, że dystans między planami a realizacją może być tak konkretny, że stres będzie następstwem takiego szpagatu. Zanim więc wystartujemy w drogę sprawdźmy skrupulatnie mapę, czy zdajemy sobie sprawę z wysokości, które będziemy musieli zwyciężyć, czy widzimy te niedźwiedzie, które nie dadzą nam osiągnąć szczytu, czy widzimy zbierające się czarne chmury w połowie naszej wyprawy. To wszystko musimy dojrzeć, w przeciwnym razie zawrócimy w połowie drogi przestraszeni i zniechęceni.


Jak można znaleźć w opisie nie strach jest głównym hamulcowym, ale nasze obawy przed przyszłością. Zamiast mierzyć siły na zamiary snujemy zbędne plany wyprawy siedząc w małym, zamkniętym na klucz, pokoju. Pytanie więc: „jak ograć strach” powinno brzmieć „jak nie stworzyć sytuacji, w której zaczniemy odczuwać lęk, w której strach osiągnie rozmiary wielkiego, rozległego paraliżu”.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-01-20 16:05:21
Tagi: nauka języka, świat, szwedzki