Czy samoloty są niebezpieczne?

Kiedy 110 lat temu sprytni bracia Wright mieli swój słynny lot, nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, że startuje nowa era w historii ludzi. Oto ludzka istotna wzbiła się w niebo, realizując olbrzymienia marzenia całych pokoleń. Następnie postęp techniki potoczył się gwałtownie – w trakcie pierwszej wojny światowej samoloty zostały po raz pierwszy maszyną do zabijania.
autostrada
Napisał: www.sxc.hu
Na podstawie: www.sxc.hu
W następnych dekadach maszyna do lotu była systematycznie ulepszana, kolejne modele osiągały głośne rekordy. W czasie powojennym rozwinięto technologię odrzutową, która wyparła benzynę w samolotach. Pół wieku po pionierskim locie człowiek postawił stopę na Księżycu.

Dziś lot to generalnie najwygodniejszy środek podróży.

Nie ociągaj się - aktualny wpis (http://surfpoint.pl/windsurfing/obozy-mlodziezowe-nad-morzem) już jest na naszej stronie. Kliknij w podany link i wtedy znajdziesz wiele uzupełniających treści na temat tego ciekawego wątku.

Oprócz tego nic nie może przebić prędkości, z jaką porusza się samolot. Z tej przyczyny tysiące osób na całym globie wybierają podróż samolotem. Na pewno każdy z was zobaczył kiedyś w telewizji straszliwe materiały filmowe z miejsc wypadków lotniczych.

Niebo pocięte samolotami
Napisał: Vladimir Yaitskiy
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wszyscy mieszkańcy Polski byli wstrząśnięci, kiedy pod Smoleńskiem spadł na ziemię samolot (sprawdź to koniecznie) z masą znanych osobistości z polskiej polityki. Takie emocje mogą dawać obawę, że lot jest czymś niebezpiecznych. A to totalna nieprawda – według analityków samolot jest najmniej ryzykownym medium transportu.

To fakt, że jak samolot spada, to mało kto ma szansę ujść z życiem, jednak takie rzeczy występują relatywnie rzadko. To nie lot jest największym zagrożeniem, lecz auto. Na polskich drogach każdego roku giną tysiące zmotoryzowanych, a wypadki lotnicze następują niezwykle rzadko.Oprócz tego technika tak dynamicznie się rozwinęła, że dziś jest bardzo bezpieczny. W zasadzie wydaje się, że najbardziej samolotu obawiają się ludzie, którzy nigdy wcześniej nie latali. Po dziewiczym przelocie lęk najczęściej mija – tak zresztą pewnie mieli bohaterscy bracia Wright, którzy sto dziesięć lat temu zbudowali maszynę zmieniającą świat. Na dobre!

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-11-29 02:55:56
Tagi: lot, technologia, Filmy, transport, świat, samoloty